01.08.2016

Trikovi za selidbu - kako stres pretvoriti u zabavu

Selidba je uz gubitak posla, za mnoge jedno od najstresnijih situacija. No, da tako ne mora biti, uvidjet ćete kada pročitate sljedeće redove.
Organizacija je pola posla. Pa krenimo.

Nekoliko mjeseci prije konačnog seljenja, sve ono što vam ne treba ili što uopće ne koristite – prodajte ili poklonite. Susjedima, prijateljima ili preko interneta, sasvim je svejedno.
Riješit ćete se nepotrebnih stvari, a možete i zaraditi koju kunu koju možete iskoristit za kupnju stvari u novu nekretninu u koju selite.
Na koncu, jedna od najboljih stvari prilikom seljenja, je činjenica da ćete se riješiti stvari koje su potpuni višak.

1. Napravite popis svih onih relevantnih stvari koje morate učiniti – od organizacije selidbe, zaštite namještaja, koga ćete upitati za pomoć, gdje kombi ili kamion mogu pristati, kako ćete pretovariti stvari ovisno selite li u zgradu ili kuću…mnoštvo je tehničkih detalja.
Naravno da ne možete sve predvidjeti, ali dobra organizacija i planiranje je pola posla.

2. Ne libite se pitati prijatelje ili rodbinu za pomoć – selidba je veliki posao koji zahtjeva i fizički i psihički napor. U takvim je slučajevima svaka pomoć dobrodošla.
Raspitajte se za usluge kombija ili kamiona, ili pak usluge student servisa za nošenje kutija.

3. Stvari koje su vam važne spakirajte pažljivo i odvedite ih osobno. Ili pak, obavezno označite takve kutije crvenom ili nekom jačom bojom, i upozorite one koji nose kutije da je riječ o osjetljivim stvarima.
Tako ćete izbjeći mogućnost da se nešto ošteti ili razbije.

4. Nabavite čvrste kutije i široku ljepljivu traku, i ne zaboravite napisati na svaku kutiju oznaku koja će vam pomoći pri raspakiranju. Koristite manje kutije, jer su veće vrlo često nezgrapne i teške.

5. Pri pakiranju, nastojite rasporediti težinu.
Ako pakirate knjige ne stavljajte sve zajedno. Spakirajte ih primjerice s jastucima, ili manjim dekama.

Vrlo često u novu nekretninu u koju selimo donesemo hrpu kutija i već pri samom pogledu nastaje kaos. Idealan način je raspakiravanje prostorije po prostoriju – prvo kuhinja, potom kupaonica, nakon toga spavaća i dnevna soba. Zbog toga je zgodno sortirati kutije odmah, kako bi raspakiranje bilo što bezbolnije. Nemojte vaditi stavri i ostavljati ih po podu i svuda oko sebe. Ako ste počeli s raspakiravanjem- neka svaka stvar odmah ide na svoje mjesto. Olakšajte si posao.

Namještaj, montiranje, ormari, vitrine, sjedeće garniture…sve to prepustite majstorima. Kada je namještaj fiksiran, prebrišite ga i pripremite za slaganje i popunu.
Zgodan trik – sredstva za čišćenje, krpe, boce, kante, toaletni papir….stavite sa strane. Nemojte ih pakirati jer će vam trebati za čišćenje u novom prostoru. Na taj način nećete potrošiti vrijeme na traženje po kutijama.

Ukoliko se preseljenje događa u tijeku školske godine, obavezno pripremite djecu na to, a i zgodno je obavijestiti razrednika i školu. Na vrijeme preusmjerite svu poštu na novu adresu, kako sljedećih mjeseci ne bi trošili vrijeme i novac na stalno putovanje do stare adrese „da provjerite je li nešto još u onom sandučiću“.

Ne žurite s kupnjom sto stvari odjednom za novu nekretninu – adaptirajte se. Preselite se zaista! Nemojte da vam se kutije i stvari povlače po stanu ili kući. Ne gurajte ih pod krevet po balkonima ili tavanima. Radije ih darujte ili pokušajte prodati!
Tek kad ste se smjestili, napravite popis stvari i sitnica koje vam trebaju: kanta za smeće, biljka, ogledalo, jastučići, okviri za slike…. I tog se popisa držite!

Predstavite se novim susjedima, označite vrata i poštanski sandučić obiteljskim imenom i prije no što ste došli.

Komentari