14.06.2018

Ugodno plavetnilo – donosimo mali vodič za gradnju savršenog bazena

Nekada simbol luksuza, holivudskih vila i bogataša, bazen se vrlo brzo nametnuo kao dodatni sadržaj koji itekako vrijedi imati – posebice ako krećete u avanturu zvanu iznajmljivanje. U današnje je vrijeme gotovo nezamislivo imati kuću za odmor ili najam bez bazena. Ne samo što daje onaj dodatni finiš, već značajno povećava potražnju za vašom nekretninom.
U zadnje vrijeme sve je češća gradnja i stambenih zgrada sa zajedničkim bazenom, ili pak apartmanskih zgrada. Upravo vam u ovom malom vodiču donosimo sve što je potrebno za gradnju bazena.

Veličina, dubina i budžet

Želimo bazen –  prvi je korak učinjen. Prvo što trebate odrediti je veličina bazena. Hoće li on biti manji, dekorativni bazen u vašem vrtu, srednje veličine, ili pak veliki bazen za prave ljubitelje isplivavanja dužina. Veličina određuje i budžet, a razlika u cijenama je i do 40%.  Dubina od 120-180 cm, 10X4 metra ili veći…sve su to stvari koje određuju i konačnu cijenu.
Uzmite najviše tri ponude – sve više od toga zakompolicirati će priču i na kraju nećete znati što sa sobom. Prostudirajte, pitajte sto pitanja ako je potrebno, i krenite u gradnju!

Montažni ili ukopni bazen?

Montažni bazen, betonski bazen, skimmerski tip ili infinity bazen – osnovna je podjela, iako bazena obzirom na namjenu i vrstu gradnje ima jako puno. Montažni bazen je najjeftinija varijanta (iako velikom montažnom bazenu cijena raste). Dno je u razini okolnog tla, potrebno ga je dobro montirati i podruprijeti izvana, a vizualno svakako nije atraktivan kao što je to ukopni bazen – no ako se odlučite za montažni bazen, on će svakako ispuniti svoju srvhu, a to je osvježenje u vrućim ljetnim danima!

Klasični tip bazena, betonski ili ukopni, zahtijeva građevinske radove i više truda, a njegova cijena ovisi o obliku, visini, dubini i opsežnosti građevinskih radova.
Klasični tip bazena svakako je najuvriježeniji, atraktivno izgleda, čak i ako nije prevelik, a ovdje morate voditi računa i o okolnom prostoru koji mora biti dotjeran. Ležaljke, vrtne biljke i bazenska rasvjeta sigurno neće izgledati atraktivno ako je okolica bazena neuređena.
Skimerski tip bazena i infinity bazen uglavnom se koriste u hotelskim kompleksima i resortima, izgledaju fantastično, no njihova je cijena paprena i uglavnom se ne koriste uz kuće za odmor.

Kako sve funkcionira?

Iskopali ste bazen, betonirali ga, postavili pločice…i čeka vas jako puno posla! Bazen kao takav treba napuniti vodom koja je tretirana klorom. Klor kao takav morate dodatno kupiti i imati ga u spremištu. Nadalje, filtriranje bazenske vode - voda iz bazena se usisava kroz skimmere i podni usis na dnu bazena ili preko preljevnog kanala, prolazi kroz filter i čista se vraća u bazen kroz mlaznice. Mlaznice mogu biti smještene blizu površine vode na zidovima, a idelno je na dnu bazena kako bi se voda sa površine izložena vjetru pokretala i stizala do skimmera bez stvaranja stajaćih površina. Prljava bazenska voda nikako i nikada nije poželjna!
Skimeri, mrežnice, sifoni, usisne  četke…sve se to mora naći u spremištu za održavanje i poda i površine bazena, kao i pumpna stanica bez koje bazen neće funkcionirati. Drugi način njegove zaštite je montaža niskopodna roleta (slična ceradi) koja se navlači preko bazena, te štiti površinu od nečistoće ili nakupljanja lišća. Koliko god gostiju imali održavanje higijene i čistoće bazena vrlo je važno!

Održavanje vode

Idealna pH vrijednost bazenske vode je od 7.0-7.4. Ako je vrijednost niža od 7.0 voda ima kiselu reakciju, što uzrokuje koroziju metalnih dijelova koji se nalaze u bazenu ili su u doticaju s bazenskom vodom, a to pak ne izgleda ni malo privlačno.  Ako je pak pH vrijednost iznad 7.6, voda ima lužnatu reakciju, te dolazi do pojačanog izlučivanja vodenog kamenca na površinama bazena. U početku je pH vode potrebno kontrolirati svakodnevno, a nakon toga to može biti i jednom tjedno. U sve troškove investicije za bazen, svakako je potrebno ukalkulirati i trošak održavanja bazena, kemijskih sredstava za pH vrijednost vode, kao i punjenje i pražnjenje vode, te opreme potrebne za sam bazen.

Bazenska oprema

Keramičke pločice, mlaznice, pumpne cijevi, ljestve, rukohvat…neka budu najviše kvalitete. Nestručno postavljene ili loše keramičke pločice, mlaznice ili cijevi koje nisu dorasle situaciji zadati će vam puno glavobolje. Vrlo je važno da pločice nisu skliske, da ne pucaju i da ne strše nigdje, kako se ne bi riskirale ozljede. Rukohvat ili stepenice zaštitite dodatno neklizajućom zaštitom. Loše odrađen posao, ili prebrzo odrađena gradnja bazena ne vodi vas aspolutno nikamo, osim u gubitak novaca. A to je nešto što ne želite.

Najslađe muke

Kada je bazen gotov, ostaje vam razmisliti o detaljima koji će ga učiniti još ljepšim. Zanimljiva rasvjeta je imperativ, posebice unutar bazena kada se stvara famozan dojam tijekom večeri. Nadalje, rasvjeta okolo bazena je također potrebna, kao i zanimljive ležaljke, baldahini, jastuci ili klupe, već štogod odgovara vašem ukusu. Ovisno o veličini bazena, i njegovom obliku, zelenilo i tegle sa cvijećem, mozaici, ili pak zanimljive biljke i grmovi napravit će od vašeg bazena projekt vrijedan divljenja!

Tekst: D.Š.

Komentari